##microcredentials, #digital badges, #OpenBadges, #qualifications, #lifelong learning

Mikropoświadczenia

Dowiedz się, jak mikropoświadczenia rewolucjonizują szkolnictwo wyższe! Odkryj nowe możliwości kariery dzięki elastycznym certyfikatom oferowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Okres wdrożenia: od października 2024

Zespół

Centrum Rozwoju Dydaktyki, Dziekani Kolegiów

Uzasadnienie

Mikropoświadczenia w szkolnictwie wyższym to małe, zdefiniowane jednostki edukacyjne potwierdzające nabycie konkretnych umiejętności, wiedzy lub kompetencji. Są zwykle mniejsze niż tradycyjne dyplomy lub certyfikaty, co czyni je bardziej elastycznymi i łatwiejszymi do zdobycia, często w krótszym czasie. Wyróżniają się możliwością kumulowania poprzez łączenie różnych modułów w celu uzyskania większych kwalifikacji. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania była jedną z pierwszych uczelni oferujących mikropoświadczenia, widząc w tym szansę zarówno dla studentów, jak i dla uczelni na rozwój innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na współczesne potrzeby rynku pracy, gdzie coraz ważniejsze stają się konkretne umiejętności, a nie tylko formalne wykształcenie.

Cele

Wprowadzenie mikropoświadczeń w WSIiZ wspiera ideę uczenia się przez całe życie i pomaga dostosować ofertę uczelni do szybko zmieniającego się rynku pracy. Dzięki mikropoświadczeniom WSIiZ oferuje bardziej ukierunkowane i spersonalizowane ścieżki edukacyjne, umożliwiając studentom szybkie zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, które są wysoko cenione przez pracodawców, nawet poza ich głównym programem studiów.

Kluczowe działania

W celu wdrożenia systemu mikropoświadczeń WSIiZ podjęła kilka kluczowych działań, w tym:

  • Określenie standardów i procedur walidacji umiejętności i kompetencji zdobywanych przez studentów.
  • Dostosowanie oferty edukacyjnej, aby umożliwić elastyczne kumulowanie mikropoświadczeń, które można przekształcić w większe kwalifikacje.
  • Utworzenie systemu walidacji i uznawania efektów uczenia się.
  • Wybór niezawodnego systemu wydawania mikropoświadczeń, które będą uznawane zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
  • Organizowanie sesji informacyjnych dla kadry akademickiej, studentów i pracodawców.
  • Współpraca z pracodawcami i instytucjami rynku pracy w celu promowania idei mikropoświadczeń.

Główne wyniki

  • Opracowanie procedury przyznawania mikropoświadczeń dla wszystkich rodzajów efektów uczenia się: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
  • Pilotowe wdrożenie w roku akademickim 2024/2025.
  • Wydanie pierwszych certyfikatów.

To, co wyróżnia mikropoświadczenia na WSIiZ, to możliwość uzyskania kwalifikacji nie tylko w zakresie twardych umiejętności, takich jak programowanie czy znajomość konkretnych narzędzi graficznych, ale także potwierdzania kompetencji XXI wieku, takich jak rozwiązywanie problemów, myślenie krytyczne czy umiejętności prezentacyjne. Studenci mogą zdobywać te mikropoświadczenia także za osiągnięcia poza uczelnią, bez ograniczeń związanych z kierunkiem studiów.